5letből jövő!: Magyarország első középiskolásoknak szóló vállalkozói versenye

Az 5letből jövő! az ország első középiskolai vállalkozói vetélkedője. Célunk, hogy támogassuk a fiatalok vállalkozóvá válását és/vagy későbbi munkaerőpiaci boldogulását a szükséges pénzügyi és gazdasági ismeretek, valamint készségek átadásával.

6 lezárt évad

Több mint 1000 diák

4 ország, 37 város

2016 óta

KÜLDETÉS

Küldetésünk

Küldetésünk

Célunk, hogy a fiatalok már középiskolás korban szert tehessenek a vállalkozásindításhoz kapcsolódó tudás alapjaira, és az ehhez nélkülözhetetlen gazdasági-pénzügyi ismeretekre. Küldetésünk, hogy ezáltal közvetetten hozzájáruljunk a kecskeméti gazdasági ökoszisztéma fejlesztéséhez és a fiatalok sikeres pályaválasztásához, munkaerőpiaci elhelyezkedéséhez.
Amennyiben egyetértesz missziónkkal, arra kérünk, támogass bennünket a megvalósításban! Tudj meg többet támogatói rendszerünkről!

Az 5letből jövő! verseny számokban

MIBEN MÁS?

Miben más az „5letből jövő!” játékos vállalkozói vetélkedő, mint a többi középiskolás verseny?

Miben más az „5letből jövő!” játékos vállalkozói vetélkedő, mint a többi középiskolás verseny?

  • Egyedi elérési útvonalak a fiatalok felé: roadshow, közösségi média, online forduló,
  • Folyamatos megújulás és terjeszkedés,
  • Középiskolai tananyagban nem fellelhető gazdasági ismeretek átadása,
  • Mentori támogatás,
  • Generációkon átívelő tudásátadás,
  • Motiváló pénznyeremény,
  • Csapatszintű élményajándékok, az egység megtartására,
  • Professzionális design,
  • A játék során a hangsúly a szemléletformáláson van.
EZT NYÚJTJA

Az 5letből jövő! ezt nyújtja…

Az 5letből jövő! ezt nyújtja…

… a középiskolás diákok számára

  • vállalkozói, gazdasági és pénzügyi ismeretek megszerzése,
  • közösségépítés,
  • határon túli és hazai fiatalok kapcsolatépítése,
  • vállalkozói ötlet fejlesztése nagyvállalati szakemberek és vállalkozók visszajelzései mentén,
  • egyéni kompetenciák, pl. előadói készségek fejlesztése,
  • magabiztos fellépés, amely nélkülözhetetlen egy későbbi állásinterjún vagy a befektetők megnyeréséhez.

… a kecskeméti gazdaság számára

  • kecskeméti vállalkozói kultúra fejlesztése,
  • a munkaerőpiacon elvárt készségek fejlesztése már középiskolás korban,
  • szakmai tehetséggondozás.
MÉRFÖLDKÖVEK

A verseny mérföldkövei

A verseny mérföldkövei

2016/17-

Elindul a kecskeméti verseny

2018/19 -

Országos vetélkedő

2020/21 -

Sikeres online verseny
1
2
3
4
5
6

2017/18 -

Megyei verseny

2019/20 -

Határokon átívelő játék

2021/22 -

Rekord csapatszám

Az 5letből jövő! játékos gazdasági vetélkedőt 2016 őszén indította útjára az AIPA Nonprofit Kft., valamint szakmai partnere, a budapesti Moha Ház azzal a céllal, hogy a középiskolás fiatalok érdeklődését felkeltsük a vállalkozói lét iránt. Ez az első évben közel 1600 kecskeméti középiskolás számára meghirdetett vetélkedő egyúttal kiváló lehetőség volt arra, hogy a diákok valós élmények révén tegyék próbára kreativitásukat, és korszerű ismereteket szerezzenek a versenyképesség, a piac, és más – a vállalkozások működtetése szempontjából lényeges – témakörökben.

Az első „pilot” verseny népszerűségén és sikerein felbuzdulva a szervezők úgy döntöttek, hogy a 2017/2018-as tanévben a program területi lefedettségét városiról megyeire bővítik. A 2017/18-as versenyre a megye szakközépiskolái és gimnáziumai is meghívást kaptak, ezzel öt településről (Kecskemét, Kiskőrös, Kiskunfélegyháza, Baja, Kiskunhalas) közel 3000 diákot értünk el, lehetőséget adva a vidéki tanulók számára, hogy az értékes nyereményeket és életre szóló tudásanyagot biztosító megmérettetés részesei legyenek.
A hatékony toborzásnak köszönhetően ebben a tanévben 36 csapat indult el, amelyből 18 kecskeméti, 3 kiskunhalasi, 2 bajai, 8 kiskunfélegyházi és 5 kiskőrösi jelentkező volt. A vidéki jelentkezőket helyi mentorok támogatták.
Az első széria játékosaitól és mentoraitól érkezett visszacsatolások alapján megtörtént a versenyfeladatok finomhangolása, valamint az informatikai háttér fejlesztése a még gördülékenyebb és élménygazdagabb részvétel érdekében.

A 2018/2019-es tanévben célunk volt az országos kiterjesztésre történő felkészülés, melynek keretében számos újdonságot mutattunk be az informatikai háttér, illetve a versenyszabályzat (e-mentor rendszer, virtuális bankkártya) terén is, és a játékba még egy megyei jogú várost, Szegedet is bekapcsoltuk. A verseny 2018/2019-es évadának 55 csapat vágott neki.

A 2019/2020-ban tovább bővítettük a verseny területi lefedettségét, immáron budapesti és határon túli csapatok is bekapcsolódtak a játékba. Összesen 50 csapat vágott neki a megmérettetésnek. A verseny 2020-as újításai között szerepelt egy 8 részes előadói webinárium, valamint a döntő előadásra való személyes felkészítés a csapatok számára.

A 2020/2021-es tanévben a pandémia és az online oktatás miatti toborzási kihívások ellenére 37 csapattal sikeresen elindult a vetélkedő 5. évada. Ebben az évadban további területi bővítést vittünk véghez, a Vajdaság mellett már Erdélyből is számos csapat vágott neki a versenynek. Országon belül is szélesebb körben vált ismertté a játék, már Szombathelyről, Szegedről és Debrecenből is érkeztek nevezések.
Az évad jelentős újítása még a diákszurkolók bevonása a játékba. A nehezített kommunikációs környezet miatt szükségét éreztük, hogy közvetlenebb formában is elérjük a csapatokat, ezért 5 középiskolás önkéntes diákot felkértünk, hogy segítsenek nekünk a kapcsolattartásban, kommunikációban, üzenetek átadásában a csapatok számára. Ők Messengeren és egyéb a középiskolások által használt felületeken tartották a kapcsolatot a játékosokkal, szurkoltak nekik, biztatták őket, nagyban segítve ezzel a versenyzőket.

A 2021/2022-es tanévben a vírushelyzet miatt a toborzási környezet hasonló, vagy inkább nehezebb volt az előző évadihoz képest. Ennek ellenére egy erős social média kampánynak köszönhetően 60 csapattal tudtuk elindítani a verseny 6. évadát. Újabb határon túli területeket sikerült bevonni a versenybe, Erdélyen, Vajdaságon túl, már Felvidékről is voltak csapataink. Az országon belül eddig nem képviselt városokból is köszönthettünk versenyzőket, így többek között Gödöllő, Zalaegerszeg, Kaposvár, Győr, Nyíregyháza, Pécs középiskolás diákjai közül is több csapat jelentkezett a versenyre. A döntőre 2022 júniusában került sor.

A verseny folytatódik, az újabb évadok fejleményeit kövesd nyomon az 5letből jövő verseny hivatalos weboldalán, valamint közösségi média csatornáinkon.

FORDULÓK

Milyen fordulókból áll a verseny?

Milyen fordulókból áll a verseny?

A Moha Ház által összeállított szakmai tartalom alapján a verseny két (egy online és egy élő show) fordulóból áll. A játékban 10–11. osztályos diákok 5 fős csapatai vehetnek részt, a jelentkezés online módon, a verseny számára létrehozott www.otletboljovo.hu oldalon történik az ősz folyamán

Az első internetes forduló 6 mérföldkőre (modulra) tagolódik, amelyek egymásra épülnek. Az egyes mérföldkövek teljesítéséhez a versenyzők számára írásos szakmai anyagokat, mentori és szakértői segítséget biztosítunk.

A feladatok teljesítését a weboldalra történő feltöltést követően pontozással értékelik független szakértők.

Az értékelés eredménye az egyes mérföldkövek lezárását követően jelenik meg a honlapon.

Az első fordulón – amely előselejtező is egyben – az első 5 legmagasabb pontszámot elért csapat jut tovább.

Online forduló mérföldkövei:

  • Interjúkészítés helyi vállalkozókkal
  • Önismereti társasjáték
  • Ötletgenerálás
  • Validálás
  • Üzleti modell kiválasztása
  • Üzleti terv készítése

A második fordulóban a döntőbe jutott 5 csapat egy nagyszabású élő show keretében ad számot kreativitásáról és felkészültségéről. A második fordulón a csapatok teljesítményét 5 fős szakértői zsűri értékeli.

Résztvevők mondták

PARTNEREINK

Partnereink

Partnereink

Támogasd a fiatalokat a gazdasági-pénzügyi ismeretek megszerzésében!

Vedd fel velünk a kapcsolatot!